06 września 2017

Narzędzia CSR, czyli co mogę wdrożyć we własnej – nawet małej – firmie?

Narzędzia stosowane w społecznej odpowiedzialności biznesu w dużej mierze wynikają z profilu działalności organizacji oraz z jej kultury organizacyjnej. W szybko rozwijającej się koncepcji każdy pomysł ma szansę stać się nowym narzędziem wdrażanym na poszczególnych rynkach. Co jednak weszło do standardu i co przedsiębiorstwa wykorzystują najczęściej? Co mogę zrobić w kilkuosobowej organizacji?

 

Idąc w ślad za Forum Odpowiedzialnego Biznesu – czyli stowarzyszeniem najaktywniej zajmującym się promowaniem koncepcji CSR oraz współpracą międzysektorową w tym aspekcie w Polsce – przygotowaliśmy listę narzędzi, które możecie wykorzystać w swoich biznesach:

 

  1. Kampanie społeczne, czyli wszelkie działania ukierunkowane na zmianę postaw lub zachowań wybranej grupy. Kampanie najczęściej organizuje się za pomocą mediów, jednak w małych przedsiębiorstwach możecie przeprowadzić kampanię za pomocą prostych narzędzi, jak mailing do pracowników i ich rodzin, czy plakaty w miejscu zatrudnienia.

 

  1. Marketing zaangażowany społecznie (cause related marketing) – polega na uwzględnianiu w działalności firmy zarówno celów marketingowych, jak i potrzeb społecznych. Warto pokazywać, jakimi wartościami kieruje się firma i jakie przynosi jej to skutki.

 

  1. Programy etyczne dla pracowników to doskonałe narzędzie również team buildingowe. Programy te mają na celu integrowanie pracowników wokół wspólnych wartości organizacji.

 

  1. Raportowanie społeczne . Wydaje Wam się, że raporty społeczne mogą – wielkimi nakładami pieniężnymi – wydawać tylko duże organizacje? Zaczynając, nie musicie korzystać ze standardów GRI, ani innych wytycznych dot. raportowania. Wystarczy, że zastanowicie się i spiszecie co w Waszej firmie dobrze wpływa na otoczenie – pracowników, klientów, środowisko, a co wymaga poprawy. Ważne, aby było to szczere i transparentne. Nie od razu musicie publikować taki raport. Początkowo możecie zachować go dla siebie, a po roku sprawdzić co zaczęło działać lepiej, a co wymaga jeszcze poprawy. Obowiązek wydawania raportów pozafinansowych według dyrektywy 2014/95/UE mają firmy, które spełniają dwa z trzech podanych warunków: średnioroczne zatrudnienie wynosi powyżej 500 osób, suma bilansowa wynosi powyżej 20 mln. EUR lub przychody netto powyżej 40 mln. EUR.

 

  1. Eko-znakowanie i znakowanie społeczne polega na umieszczaniu na opakowaniach lub etykietach produktów dodatkowych informacji z zakresu ekologicznej lub społecznej odpowiedzialności. Przestrzegasz standardów? Poinformuj o tym swoich klientów.

 

  1. Ograniczanie emisji odpadów, zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych przez optymalizację procesów produkcji, transportu i logistyki. Po prostu rozejrzyjcie się wokół i sprawdźcie jak dużo niepotrzebnych śmieci produkujecie, a potem zacznijcie nad tym pracować. Wasze produkty dostarczane są przez kurierów? Sprawdźcie, czy przypadkiem w jednym transporcie nie moglibyście połączyć kilku zamówień, aby ograniczyć przejazdy. Pomoże to oszczędzić czas, pieniądze oraz wpłynie na środowisko.

 

  1. Wolontariat pracowniczy. Macie pomysł na akcję, która pomoże lokalnej społeczności? Warsztaty, w których przekażecie wiedzę uczniom z lokalnej szkoły? A może chcecie pomalować płot przy pobliskim domu dziecka? Poświęćcie jeden płatny dzień pracy i działajcie. W ten sposób zbliżycie się do siebie i zrobicie coś dobrego dla swojego otoczenia.

 

To tylko kilka z wielu działań CSR, które możecie wdrożyć w nawet najmniejszych przedsiębiorstwach. To co? Do dzieła!

 

Agnieszka Michalik – specjalista ds. public relations i marketingu medialnego, junior konsultant w Okaeri Consulting, butiku consultingowym dostarczającym rozwiązania
w zakresie corporate PR i crisis management, entuzjastka koncepcji Corporate Social Responsibility i kampanii społecznych.

 

 

Ethics w social mediach

Śledź profil Ethics. Szkoły Praktyków Biznesu i bądź na bieżąco!

Copyright ETHICS