19 czerwca 2017

Droga do wolności finansowej – cz. 3. Działalność gospodarcza – jak zarządzać budżetem?

Prowadząc małą, szczególnie jednoosobową działalność gospodarczą bardzo trudno jest oddzielić budżet firmowy od prywatnego. Jak sobie z tym poradzić? Jak efektywnie zarządzać finansami?

 

To trzecia część cyklu „Droga do wolności finansowej”, w której Monika Sacewicz – chrześcijański life coach, mentor i mówca podpowiada jak dobrze zarządzać finansami.

 

 

Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą da się jednoznacznie oddzielić budżet prywatny od firmowego?

 

Oczywiście. Nie tylko da się, ale jest to konieczne, aby dobrze zarządzać finansami. Wrzucając wszystko do jednego worka nigdy nie dowiemy się czy rzeczywiście stać nas na wydatki, jakie generujemy, czy nasz biznes przynosi odpowiedni dochód i czy po prostu opłaca się go prowadzić.

 

Jak to zrobić?

 

Najprostszym sposobem jest założenie dwóch oddzielnych kont lub subkont – dla prywatnych finansów i dla obrotów firmy. Ważne jest, aby nie pozwalać sobie na małe naginanie zasad i sporadyczne płacenie  ze służbowego konta. Takie działania wchodzą w nawyk i łatwo się zapomnieć.

 

Czy poleca Pani jakieś narzędzia do planowania budżetu? Jak sobie poradzić z tym zadaniem?

 

Jak wspominałam dobrze jest mieć oddzielne konta, aby łatwiej rozdzielać pieniądze. Warto również od razu opłacać pojawiające się faktury, na początku miesiąca płacić ZUS i „odkładać” – na przykład na subkonto – na podatki. Warto również tworzyć prognozy zysków i wydatków na dany miesiąc. Korzystne jest również raz w miesiącu wypłacanie sobie pensji z konta służbowego na prywatne. Pozwala to nie naginać budżetu firmowego oraz panować nad budżetem domowym.

 

Czy istnieją jakieś narzędzia do planowania budżetu?

 

Tak, jak wspominałam przy budżecie domowym – wystarczy karta, długopis i kalkulator. Bardziej wymagający mogą posłużyć się arkuszem kalkulacyjnym w Excel. Ponadto, w internecie dostępnych jest mnóstwo darmowych narzędzi do planowania wydatków i zarządzania finansami. Można zaleźć i za darmo pobrać aplikacje zarówno do planowania budżetu domowego, jak i firmowego – tych drugich jest chyba nawet więcej. Zapewne dlatego, że uważa się  ciężej jest zarządzać finansami firmy. Czy naprawdę tak jest? Cóż, niech na to odpowie sobie każdy sam. Jestem jednak w stanie przewidzieć, co powiedziałaby niejedna pracująca mama.

 

 


Monika Sacewicz jest właścicielką firmy Nawigator Zmian, w której pomaga ludziom obierać właściwy kierunek, tak by przeszli z miejsca frustracjido efektywnego działania. Poprzez wykłady, coaching, konsultacje i kursy on-line pracuje nad tym,  by kobiety miały więcej czasu i pieniędzy oraz pracę zgodną ze swoim powołaniem, by mogły spełniać swoje marzenia. Pomaga im w stawaniu się kobietami szczęśliwymi, spełnionymi i wywierającymi dobry wpływ na swoje otoczenie. Pomaga również w określaniu ścieżki zawodowej wykorzystując Career Direct i Personality I.D. Z wykształcenia jest teologiem, doradcą zawodowym i coachem personalnym. Od 2010 r. jest liderem i mówcą Edukacji Finansowej Crown, organizatorem szkoleń i konferencji na temat zarządzania finansami w oparciu o wartości chrześcijańskie. W finansach zdobywała wykształcenie jako samodzielna księgowa, pracując w biurze rachunkowym, a potem przez 3 lata prowadząc finanse jednego z najszybciej rozwijających się Kościołów w Polsce.

 

 

Ethics w social mediach

Śledź profil Ethics. Szkoły Praktyków Biznesu i bądź na bieżąco!

Copyright ETHICS