Przedsiębiorco, kiedy widzisz hasło Corporate Social Responsbility (CSR, społeczna odpowiedzialność biznesu) przychodzą Ci na myśl wielkie korporacje, więc scrolujesz dalej? Zatrzymaj się. CSR to także domena małych przedsiębiorstw. Nie wierzysz?
Społeczna odpowiedzialność biznesu to – bardzo upraszczając – odpowiedzialność za siebie i swoje otoczenie, a także o rentowność organizacji, a na to może, a raczej powinna pozwolić sobie każda – nawet mała organizacja. Nie muszą to być działania bardzo kosztowne.
Jak je zaplanować? Dobry trop wskazuje Paweł Tkaczyk Najprościej, odpowiadając na pytanie: co moja firma może dać swojemu otoczeniu? Czy mamy coś, co przyda się naszym interesariuszom i czy możemy się tym podzielić? Najprostszą drogą, którą wybiera wiele firm, jest dzielenie się pieniędzmi. „Co roku oddajemy część zysków na cele charytatywne” albo „Organizujemy i/lub aktywnie wspieramy zbiórki na cele charytatywne w naszym regionie” – to już niezły plan strategii społecznej odpowiedzialności Twojej firmy. Jeśli jest wbudowany na stałe w to, co robisz, to dobry start.
Warto jednak rozważyć, czy dawanie gotowego rozwiązania jest skuteczne. Moim zdaniem warto dać dziecku wędkę, aby samo nauczyło się łowić. Takim rozwiązaniem jest wolontariat kompetencyjny. Specjaliści z Twojej firmy mogą dzielić się wiedzą i doświadczeniem z uczniami lokalnych szkół, prowadzić darmowe szkolenia dla młodych, wchodzących na rynek pracy lub prowadzić bloga czy brać udział w konferencjach studenckich. Ktoś by pomyślał, że nie ma to zbyt wiele wspólnego z rentownością. Nic bardziej mylnego. Dzieląc się wiedzą przyciągniesz do siebie świeżej krwi specjalistów, którzy w przyszłości mogą wpłynąć na rozwój Twojego biznesu.
Warto skupić się również na działaniach środowiskowych. Prostymi krokami będzie przyjrzenie się technicznemu funkcjonowaniu firmy. Nie gasicie świateł w toaletach? Drukarka wciąż pluje niepotrzebnym papierem, a w późnych godzinach pracujecie przy kiepskiej jakości oświetleniu? Przegląd tak prostych elementów pozwoli zdiagnozować zbędne wydatki, ulepszyć podstawowe działania firmy i doprowadzić do ograniczeń – zarówno wydatków, jak i degradacji środowiska.
Czy to wciąż mało? Te pozorne działania dają podwaliny do lepszego zrozumienia funkcjonowania własnego biznesu, dalszego doskonalenia i dużych kroków w stronę koncepcji społecznej odpowiedzialności.
W tym temacie pigułkę 7 porad przygotował Łukasz Rosicki. Polecamy! https://lukaszrosicki.pl/csr-mala-firma/
(#1 Płać uczciwie podatki, #2 Prowadź uczciwą politykę zatrudnienia, #3 Dbaj o bezpieczeństwo danych klientów, #4 Angażuj się w lokalne projekty, #5 Wprowadź jasne zasady w firmie, #6 Dbaj o partnerów biznesowych, #7 Stwórz „społecznie odpowiedzialny system”)
Agnieszka Michalik – specjalista ds. public relations i marketingu medialnego, junior konsultant w Okaeri Consulting, butiku consultingowym dostarczającym rozwiązania
w zakresie corporate PR i crisis management, entuzjastka koncepcji Corporate Social Responsibility i kampanii społecznych.
Ethics w social mediach
Śledź profil Ethics. Szkoły Praktyków Biznesu i bądź na bieżąco!
Copyright ETHICS